گربه ها

چرا گربه ی من گاز میگیره و منو چنگ میندازه؟

چنگ انداختن و گاز گرفتن در گربه ها یک رفتار طبیعی است.

اگر شما هم یک هیولا کوچولو گاز بگیر، چنگ بنداز دارین، بیاین امروز راجع به کارهایی که میشه و میتونین در موردشون انجام بدین، صحبت کنیم.

خب شما چطور میتونین این مدل رفتارها رو درست کنید؟ و چطور بهش عکس العمل نشون بدید؟

 

چرا گربم منو گاز میگیره؟

اولین راه برای پیدا کردن علت این موضوع این هست که ببینیم دلایلی که گربتون، گاز میگیره و یا چنگتون میندازه، چه چیزهایی هست؟

خب این موضوع  میتونه دلایل مختلفی داشته باشه:

این میتونه به خاطر خشونت هنگام بازی باشه، میتونه پرخاش هنگام نوازش کردن باشه و یا شاید گربه شما فقط حوصله اش سر رفته و عصبانیه و یا شاید گربتون از شما میخواد یه کاری رو که دارین انجام میدین، متوقفش کنین، اما شما اونارو نمیشنوین.

 

  • خشونت هنگام بازی

بازی کردن با گربه ها بهترین موقعیت رو فراهم میکنه تا شما بهشون آموزش بدین که این کار درستی نیست که هنگام بازی، ناخن هاشونو در بیارن، چنگ بندازن و گاز بگیرن.

هرچند این موضوع  برای گربه ها  بسیار طبیعی هست  که هنگام بازی، مهارت های شکار کردنشون رو نشون بدن اما هنگام بازی، گربه فقط باید اجازه داشته باشه از پنجه هاش استفاده کنه و نه از ناخن هاش.

اگر شما فکر می کنین که گربتون هنگام بازی میخواد شمارو شکار کنه (پرخاشگر میشه) و این یک برخورد اتفاقی نیست، بهش بگین “بازی تمومه” و اگر هنگام بازی گربتون چنگ انداخت یا گاز گرفت فقط سریعا بازی رو متوقف کنید  و به گربتون پشت کنید. حداقل برای یک دقیقه بازی رو ادامه ندین و گربتون رو نادیده بگیرین. پس از چند دفعه تکرار این کار، گربتون احتمالا پیغام شمارو میگیره. اما اگر گربتون پیغام شمارو دریافت نکرد، شما میتونین یک پیغام  قویتر براش بفرستین و به این شکل که شما میتونین روش رو تغییر بدین و اگر متوجه پیغام شما نشد، برای چند لحظه در یک اتاق جدا قرارش بدین. با این روش گربه شما متوجه رابطه بین گاز گرفتن و تموم شدن زمان بازی و تفریح میشه.

 

  • پرخاش هنگام نوازش

اگر گربه شما بعد از پنج دقیقه نوازش، پرخاشگر میشه، پس لطفا بعد از سه دقیقه نوازش کردن، دیگه ادامه ندین و نوازشش نکنین. گربتون رو مجبور به کاری نکنید، تا بعدش هم تعجب نکنین که چرا تو این دنیا اون با من اینطوری رفتار میکنه!

به یاد داشته باشید در شرایط، گربه ها یک سری علائم پیش هشدار بهتون نشون میدن، مثل بزرگ شدن مردمک چشم، تکان دادن محکم  دم به چپ و راست، لحظه ای که این علائم رو دیدید دیگه کاری که دارین انجام میدین رو ادامه ندین، مگه اینکه بخواهین گربتون گازتون بگیره یا چنگتون بندازه.

همچنین به خاطر داشته باشید بعضی گربه ها از نوازش شدن و ارتباط با انسانها لذت میبرند، در حالی که بعضی دیگر شاید دوست دارن روی پای صاحبشون بشینن و فقط دوست ندارن بهشون دست بزنن و این چیزیه که شما باید قبولش کنین چون نمیتونین ذات شخصیت گربتون رو تغییر بدین.

 

  • انرژی گربتون رو کاملا تخلیه کنین

اگر گربه شما در غیر از زمان بازی بهتون حمله میکنه، احتمالا احتیاج داره، انرژیش بیشتر تخلیه بشه. زمان بزارین و با گربتون بازی کنین و مطمئن بشین که چند دفعه در روز باهاش بازی می کنین، حتی اگر این تعداد دفعات بازی بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان ببره و با گربتون بازی کنین تا زمانی که بتونین ببینین اون خسته شده، چون یک گربه خسته کمتر انرژی داره مکه بخواد حمله کنه و گاز بگیره در مقایسه با گربه ای که حوصله اش سررفته و عصبیه و یک عالمه انرژی تخلیه نشده داره.

 

آروم عکس العمل نشان دهید

و درآخر، هیچ گاه گربتون رو نزنین، سرش داد نزنین، دنبالش نکنین و خونسردی خودتون رو از دست ندین، چون باع میشین گربتون خیلی بترسه و کاملا گیج بشه. زمانی که گربتون پرخاشگر میشه اولین کاری که باید انجام بدین اینه که، کاری که دارین انجام میدین رو متوقف کنین، به گربتون دست نزنین، اصلا تکان نخورین و گربتون رو نادیده بگیرین، چون اینن رفتار دقیقا بر خلاف رفتاری هست که یک هدف شکار شدنی انجام میده، چون یک طعمه شکار شدنی از گربه فرار میکنه و گربه هم دنبالش میکنه.

همچنین بعد از تکان نخوردن، میتونین از جاتون بلند شید و خیلی بی اعتنا از گربتون دور بشید،  با انجام این روش

گربه شما پیغام لازم رو دریافت میکنه.

این ها راه هایی هست که میتونه تاثیر گذار باشه

اگر شما هم تصمیم دارید یک گربه به سرپرستی بگیرید، این مطلب مفید را از دست ندهید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن