حیوانات خانگیسگ ها

آیا ممکن است سگ ها به بچه ها حمله کنند؟

اگر شما هم فرزند کوچک دارید و همراه با سگ خانوادگی خود زندگی می کنید این مطلب را حتماً مطالعه کنید

این موضوع در مورد سگ ها نادر است که به بچه های کوچک حمله کنند و از آنجایی که ما همیشه صحنه های زیبا از کودک و سگ ها در کنار هم و رابطه دوست داشتنی آ نها را مشاهده کرده ایم این موضوع در ذهن ما نقش بسته که هیچ گاه آن ها به بچه ها آسیبی نمی رسانند، اما این باور درستی نیست و هر سگی با هر نژادی امکان دارد به کودکان و یا بزرگسالان حمله کند و به طبع آسیبی که می تواند به یک کودک وارد کند بیشتر است.

حتی گزارش شده که یک نوزاد دختر ۶ روزه در روستای Pontyberem واقع در ویلز (در غرب انگلیس)، به دلیل جراحت شدید گازگرفتگی از ناحیه سر توسط سگ خانگیشان کشته شد!

ممکن است بگویید، امکان ندارد! سگ من بسیار مودب، مهربان و با وقار است. حتماً هم همینطور است اما این حقیقت را فراموش نکنید که ذات آن ها شکارچی است و در طبیعت همراه با گله خود به شکار میروند و طعمه شان را شکار می کنند.

اما با شناخت سگ ها و توجه به یک سری مسایل می توانیم علت این رفتار آن ها را متوجه شویم و از وقوع چنین فجایع غم انگیزی جلو گیری کنیم.

در ابتدا دلایلی که ممکن است حس خشونت سگ شما در خانه و یا سگ های مختلف در بیرون از محیط خانه بر انگیخته شود می پردازیم.

 

بو

نوزادان بوی قوی دارند. با توجه به اینکه حس بویایی سگ، ده ها هزار برابر حس بویایی انسان قوی تر است، وجود یک بوی غیر معمول می تواند مانند یک حمله به حس او باشد.

سگ ها دارای  ۳۰۰ میلیون گیرنده بویایی در بینی خود هستند، تعداد این گیرنده ها در انسان ۶ میلیون است.

آنچه که سگ ها درک می کنند در مقابل آنچه انسان ها درک می کنند بسیار متفاوت است. چیزهایی وجود دارد که سگ ها  بو می کنند یا می شنوند که ما نمی توانیم.

 

صدا

سگ ها نسبت به صداهای بلند و تیز بسیار حساس تر هستند. دامنه شنوایی سگ ها بین ۴۰ تا ۶۰,۰۰۰ هرتز می باشد در حالی دامنه شنوایی انسان بین ۲۰ تا ۲۰,۰۰۰ هرتز است.

صداهای زیر، صداهای بلند مانند صدای گریه بچه می تواند آن ها را تحریک کند.

ممکن است که سگ این صدا ها را اشتباه تفسیر کند و فکر کند که آن  شکار (طعمه) اش است و این جیغ های کوچک او را تحریک کند.

 

خیره شدن

سگ ها در طبیعت تمایلی ندارند مستقیم در چشمان یکدیگر نگاه کنند مگر برای غلبه شدن در جنگ.

بچه های کوچک خیلی پلک نمیرنند که این می تواند برای یک سگ به عنوان مواجهه و شروع یک رفتار خشونت آمیز تلقی شود.

در مقابل سگی که شما او را نمی شناسید و هیچ گونه رابطه اجتماعی ندارید، خیره شدن در چشم او می تواند برایش یک تهدید تلقی شود.

این می تواند با دیگر ویژگی های نا آشنای کودک ترکیب شود تا پتانسیل سگ را برای حمله افزایش دهد.

 

حرکت

رفتار كودكان در اطراف سگها عامل مهمي در گاز گرفتن آنها توسط سگ است. کودکان و سگ ها می توانند رفتار یکدیگر را اشتباه تفسیر کنند.

جوری که کودکان نوپا حرکت می کنند، آن ها به دور مکانی می چرخند. قابل پیش بینی نیستند، به طور ناگهانی تکان می خورند، جیغ می کشند، دست هایشان را به اطراف تکان می دهند… و بسیاری از این موارد می تواند برای یک سگ ترسناک باشد.

ما باید به سگ خود آموزش دهیم که وقتی در اطراف کودکان هستند، آرام باشند و همچنین به کودکان خود یاد دهیم چگونه با سگ ها به درستی رفتار کنند.

 

نا آشنایی

به خصوص برای یک سگ که خیلی با بچه ها برخورد نداشته، وجود کودک میتواند برایش عجیب و غریب باشد.

بچه ها بو های عجیب می دهند، صداهای عجیبی از خودشان در می آورند، حرکت های آن ها میتواند غیر قابل پیش بینی باشد.

تمام این ویژگی های نا آشنا ممکن است یک سگ را برای کنکاش کردن ترغیب کند. سگ ها اغلب از دهان خود برای بررسی و جستجو کردن استفاده می کنند.

سگ ها وقتی با یک چیز جدید روبرو می شوند، تمایل دارند آن را بگیرند، با دهانشان بلندش کنند، پایین بیاندازند، بلندش کنند و دوباره به زمین بندازند، تکانش دهند و اگر سگ از آن جواب خوبی گرفت، ممکن است باز هم این کار را انجام دهد.

سگی که می خواهد یک ناآشنای تازه وارد را جستجو کند می تواند به بچه هنگام تلاش برای بلند کردن آن یا تعامل با او، آسیب وارد کند.

 

حسادت

آیا یک سگ می تواند به دلیل حسادت به یک بچه حمله کند؟

تحقیقاتی در مورد این سوال انجام شده و نتیجه آن به طور واضح نشانگر این موضوع نیست که سگ ها مانند انسان ها حسادت می کنند.

آن ها در مقابل تغییر رفتار واکنش نشان می دهند که شاید بعضی افراد نام آن را حسادت بگزارند.

 

نژاد

اکثر گاز گرفتن ها توسط تعدادی از نژادها گزارش شده اما هر سگی می تواند گاز بگیرد.

وقتی موضوع اندازه سگ باشد، تفاوت در میزان آسیبی است که توسط سگ های بزرگ نسبت به سگ های کوچک وارد می شود.

 

احتیاط

هر سگی پتانسیل آسیب زدن به کودکان و گاز گرفتن را دارد.

هر سگی باید وقتی دور و بر کودک است کاملا نظارت شود تا وقتی که کودک حداقل ۸ ساله شود.

 

راهنمایی

۱- هنگامی که بچه ها در اطراف هر سگی هستند آنها را زیر نظر داشته باشید. این فکر اشتباه است که چون سگ شما یک سگ خانواده است همه چیز مرتب است و مشکلی پبش نخواهد آمد. کودکان باید آموزش داده شوند که چگونه به سگ ها نزدیک شوند، ارتباط بگیرند و با آن ها بازی کنند.

۲- به کودکان آموزش دهید که سگ ها هم احتیاج به فضای شخصی خود دارند. وقتی سگی در حال خوابیدن یا غذا خوردن است مزاحمش نشوند. تشخیص دهند که چه زمانی سگ ها نمی خواهند با آنها در تعامل باشند.

۳- تشخیص دادن ترس و اضطراب در سگ ها بسیار مهم است زیرا عامل شروع پرخاشگری آنها معمولاَ ترس است. سگ ها قبل از گاز گرفتن علائم هشدار را نشان می دهند (مانند نشان دادن دندان هایشان) ، این علائم را دست کم نگیرید.

اما راه حل چیست؟ چگونه از بروز این خطرات جلوگیری کنیم؟ این مطلب را از دست ندهید.

نوشته های مشابه

2 thoughts on “آیا ممکن است سگ ها به بچه ها حمله کنند؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن