پرندگان

نکات مهم در نگهداری و مراقبت از پرندگان

آیا پرنده ها هم برای جلوگیری از بیمار شدن احتیاج به معاینه توسط دامپزشک دارند؟

 

شاید مهمترین سوالی که از ما پرسیده میشود این است که آیا پرندگان احتیاج دارند که به دامپزشکی برده شوند ؟

و من با صدای بلند میگویم: بله

متاسفانه بسیاری از مردم این موضوع را نمیدانند که پرنده شان احتیاج به معاینه دارد. آنها برای اولین بار پیش ما می آیند، معمولاً در مواقع اورژانسی که پرنده شان مریض است.

چیزی که ما سعی در تغییر آن داریم، این ذهنیت است که تنها زمانی که پرنده ها مریض میشوند باید آنها را برای چک بیاورند.

ما میتوانیم از بسیاری از بیماری ها با دیدن و توجه کردن به پرنده مان، جلوگیری کنیم، همانطور که این کار را برای سگ و یا گربه مان انجام میدهیم. داشتن معاینه منظم آزمایش های مدفوع، آزمایش خون و.. همه این موارد برای سالم نگه داشتن یک پرنده بسیار مهم میباشد. اکثر پرنده ها حداقل سالی یکبار احتیاج به معاینه دارند. هنگاهی که سنشان بالا میرود، برخی از گونه های کوچکتر که عمر طولانی ای ندارند حتی نیاز است که ۲ بار در سال معاینه شوند.

ما کل روز در حال مشاهده پرنده ها هستیم، آیا دوست داری کمی در مورد آنچه ما با پرنده ها در آزمایش انجام میدهیم بگویی؟

حتماً، یکی از کارهای مهمی که ما روی یک پرنده، مخصوصاً یک پرنده تازه وارد انجام میدهیم، آزمایش خون است برای چک کردن پایه ای و آگاهی از عملکرد طبیعی بدن آنها، حتی اگر پرنده شما بیمار نباشد با این روش اگر در آینده بیمار شود ما به راحتی میتوانیم بگوییم خب، زمانی که پرنده سالم بود نمونه خون او به این شکل بود و با مقایسه نمونه خون آنها در هنگام سلامتی و بیماری، کوچکترین تناقض موجود را  مشخص کنیم.

همچنین انجام آزمایش مدفوع نیز ضروری است. پرنده ها هم مانند سایر حیوانات خانگی ممکن است انگل بگیرند و این می تواند تاثیرات بدی روی سلامتییشان بگزارد. خیلی خوب است که مطمئن شویم هیچکدام از اینها وجود ندارد.

قطعاً همین طور است و ما باید این را متوجه باشیم که هرچند زمانی که ما آنها را پیش خودمان میاوریم، جوان هستند اما آنها هم مانند ما، مانند سگ و گربه ها سنشان بالا میرود و مراحل مختلف زندگی را میگزرانند. یکی از مواردی که ما در بیمارستان روی آن تمرکز میکنیم تشخیص مراحل مختلف زندگی آنها و احتیاجات متفاوت آنها است، اینکه آیا این نیازها زیست محیطی هستند یا نه! برای مثال جایگاه های نشستن پرنده در قفس را بهم نزدیکتر میگزاریم زیرا پرنده قادر نیست به راحتی از آن بالا برود.

احتیاجات غذایی، قطعاً شما هم وقتی در حال رشد هستید یا سنتان بالا می رود و یا تحرک کمتری دارید، همیشه به یک میزان غذا احتیاج ندارید و مقدار غذای مصرفی تان در هر شرایطی متفاوت است.

حتی نیازهای رفتاری، برخی از حیوانات جوان نیاز به تحرک و فعالیت بیشتری نسبت به حیوانات مسن تر دارند.

پس پرنده ها تغییر می کنند و سنشان مانند ما بالا میرود و لازم است که ما این روند را تشخیص دهیم.

 

آیا شما هم کاسکو دارید؟ چگونه باید از کاسکو ها مراقبت کرد؟ با خواندن این مطلب بیشتر با نحوه نگهداری آنها آشنا شوید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن