گربه ها

۱۶ نکته که قبل از به سرپرستی گرفتن گربه ها باید بدانیم

دانستنیهایی در مورد نگهداری گربه ها

اگر شما هم مانند ما عاشق این دوست داشتنی های جذاب شده اید و تصمیم گرفته اید به عنوان عضوی از خانواده قبولشان کنید، ما شما را با یک سریع نکات که بهتراست قبل از قبول سرپرستی یک گربه بدانید، آشنا میکنیم.

 

گربه من
قبل از تصمیم به داشتن هر حیوان خانگی ای حتما تمام جوانت را بسنجیم.

١- روحیات

قبل از هر چیزی این موضوع را با خود شفاف کنید که آیا شما از نظر روحی، ظرفیت پذیرش یک عضو جدید در خانه خود را دارید؟ به چه علت احساس نیاز به داشتن یک حیوان خانگی می کنید؟  شرایط حال حاضر شما مناسب نگهداری از چه حیوان خانگی است؟ آیا چون فرزند کوچک شما اصرار به داشتن گربه دارد میخواهید یک گربه داشته باشید؟ آیا میدانید قرار است بیشتر مسئولیت نگهداری از هر حیوان خانگی بر دوش شما باشد و نه فرزندتان؟

پس از پاسخ به این سوال های اولیه و بررسی کلی ، اگر شرایط مناسب برای نگهداری از یک گربه را داشتید، وقت آن است که موارد بعدی را نیز مد نظر قرار دهید.

 

مادر گربه
بچه گربه ها تا دوماهگی باید شیر مادرشان را بخورند.

۲- سن

هیچگاه بچه گربه زیر ۲ ماه را به سرپرستی نگیرید، تا زیر ۲ ماه بچه گربه ها باید از شیر مادر خود تغذیه کنند و در آغوش امن مادر باشند. اگر بچه گربه ای زیر سن ۲ ماه از مادرش جدا شود، در آینده دچار مشکلات سیستم ایمنی بدن و مستعد ابتلا به انواع بیماریها، همچنین اختلالات رفتاری مثل ترسو بودن یا پرخاشگری به صورت چنگ و گاز گرفتن خواهد شد.(این  مورد در مورد توله سگ ها هم صدق می کند.)

دامپزشک ها سن حدودی حیوان را از روی دندان های آنها مشخص می کنند و شما از این طریق می توانید، از سن گربه خود  مطلع شوید.

اگر قرار است حیوانی را به سرپرستی بگیرید و یا بخرید پیشنهاد میکنیم حتما از طریق یک دامپزشک با وجدان و با سواد اقدام کنید که علم کافی در مورد حیوانات دارند و نه افرادی که با فروش حیوانات فقط بیزینس می کنند و سلامت و شرایط حیوان برایشان اهمیتی ندارد.

 

دامپزشک و گربه ها
گربه ها باید قبل از امدن به خانه توسط دکتر دامپزشک چک شوند.

٣- پیش از آوردن به منزل

قبل از آوردن عضو جدید به خانه، باید او را نزد دامپزشک ببرید تا کاملا معاینه شود، موارد لازم بهداشتی برایش انجام شود و لوازم مورد نیاز برای نگهداری مناسب از گربه خریداری شود.

اگر قصد خرید و یا به سرپرستی گرفتن دارید می توانید از فرد واگذار کننده و یا فروشنده تقاضای گواهی سلامت کنید، گواهی سلامت یعنی حیوان به طور کامل توسط دامپزشک معتمد، معاینه شده و سلامت او مورد تایید قرار می گیرد‌. در بعضی مواقع ممکن است برخی بیماری ها در حال گذراندن دوره کمون خود در بدن حیوان باشند و حیوان دارای هیچ علائمی نباشد که این مورد را هیچ کس جز یک دامپزشک باسواد و با تجربه نمی تواند تشخیص دهد. بررسی این مورد به ما کمک می کند اگر حیوان ما مشکلی دارد بتوانیم آن را به موقع تشخیص دهیم و طبق نظر دامپزشک، درمان را برایش شروع  کنیم. بدانیم وجود بیماری دلیل بر بد بودن حیوان نیست و آنها هم مثل ما انسانها ممکن است مریض شوند اما با تشخیص به موقع و کمک به حیوان می توان مشکل را حل کرد.

 

هزینه های نگهداری گربه ها
هزینه نگهداری گربه ها با توجه به نوع تغذیه و کیفیت شرایط زندگی متفاوت است.

٤- هزینه های نگهداری

هزینه های نگهداری از گربه شامل، هزینه های بهداشتی و هزینه های نگهداری می شود.

 

هزینه های بهداشتی و درمانی شامل:

-هزینه های مداوم:

ویزیت دامپزشک، واکسیناسیون (سالی یکبار به دستور دامپزشک)، انگل تراپی (هر ۳ ماه یکبار به دستور دامپزشک)، هزینه های کوتاهی مو در صورت نیاز، کوتاهی ناخن و حمام (گربه های سالم هر ۶ ماه یکبار یا سالی یکبار می توانند حمام شوند، اگر هم نشوند مشکلی ندارد و در کل گربه ها روزانه زمان زیادی را صرف تمیز کردن خود می کنند و نیازی به حمام شدن ندارند.)

 

-هزینه هایی که یکبار باید انجام شود:

گرفتن شناسنامه و هزینه عقیم سازی تحت نظر دامپزشک در سن مناسب (که معمولا این سن مناسب در شش ماهگی می باشد.)

 

هزینه های نگهداری شامل:

-هزینه های مداوم:

غذای خشک یا تَر، تشویقی، خاک مخصوص گربه، خمیر مالت گربه (گربه ها برای تمیز کردن خود، مدام خودشان را لیس میزنند و به طبع با لیس زدن بدنشات مقداری مو وارد دستگاه گوارششان می شود که برای دفع این مو باید خمیر مالت بخورند. در مورد نحوه مصرف مالت با توجه به سن و ریزش مو گربه خود حتما از دامپزشک او مشورت بگیرید.)، اسباب بازی، مسواک و خمیر دندان

 

-هزینه هایی که یکبار باید انجام شود:

ظرف خاک گربه (خاک گربه ها باید روزانه تمیز شود.)، ظرف آب و غذا (ترجیحا از جنس شیشه ای یا فلزی)، باکس یا سبد برای حمل حیوان، شانه، ناخن گیر، اسکرچر، جاي خواب

 

طول عمر گربه
میانگین طول عمر گربه ها بین ۱۲ تا ۱۵ سال است.

٥– طول عمر

گربه ها بین ۱۲ تا ۱۵ سال و در بهترین حالت بین ۲۰ تا ۲۵ سال عمر می کنند.

براورد کنید آیا شرایط اقتصادی شما اجازه نگهداری از یک گربه را در طول ۲۵ سال می دهد؟ آیا می توانید یک زندگی با کیفیت در طولانی مدت برایش فراهم کنید؟ آیا روزانه زمان کافی برای بازی و وقت گذراندن با او را دارید؟ آیا شما فرزند کوچک دارید؟ آیا فرزند شما نحوه برخورد صحیح با حیوانات را آموزش دیده؟ آیا خانه شما برای خودتان است؟ آیا ممکن است صاحب خانه با داشتن حیوان خانگی شما مخالفت کند؟ آیا شما در مواقع مشکلات و برخورد با افراد بی فرهنگ می توانید حامی او باشید؟ آیا شما مجرد هستید؟ آیا با خانواده زندگی می کنید؟ آیا فرد پر مشغله ای هستید و زمان کافی برای رسیدگی به گربه خود را ندارید؟ آیا قرار است او را بیشتر طول روز در خانه تنها بگذارید؟ آیا شما به گربه حساسیت دارید؟ می توانید در مواقع بیماری و  کهولت سن و مشکلات مختلف در کنارش باشید و او را حمایت کنید؟ و…

 

تغذیه گربه ها
داشتن یک تغذیه مناسب و با کیفیت برای داشتن گربه ای سالم بسیار مهم است.

٦- تغذیه

گربه ها با توجه به سن و وزنشان باید تعداد وعده های مشخص و میزان کالری تعیین شده ای در روز غذا بخورند تا چاق نشوند‌.

از دادن غذاهای نا متعارف (فست فود های انسانی، کله پاچه و..) و غیر مجاز (استخوان، غذای ادویه دار، غذای حاوی سیر و پیاز، کافئین،شکلات، انگور و مویز، گوشت و خام، تخم مرغ خام، داروهای انسانی، جگر و..) به آنها پرهیز کنید.

با توجه به نژاد، سن، مشکلات جسمی و بیماری های گربه خود، در مورد تغذیه مناسب او، حتما از دامپزشک مشورت بگیرید.

 

مو و ناخن در گربه ها
گربه ها روزانه باید شانه شوند و حدودا هر دو هفته یکبار ناخن هایشان کوتاه شود.

٧- مو و ناخن

موی گربه ها حدودا از سن شش ماهگی شروع به ریزش بیشتری می کند و ناخن هایشان هم همیشه در حال رشد است و این موضوع کاملا طبیعی است، مانند ما انسانها که ریزش مو و رشد ناخن داریم.

همه گربه ها رفتار چنگ کشیدن یا اسکرچ کردن را دارند و این رفتار به طور ذاتی در همه گربه ها وجود دارد که در طبیعت برای نشانه گذاری قلمرو خود، تیز کردن ناخن هایشان و از بین بردن لایه مرده بیرونی ناخن خود، روی درخت ها یا سطوح مختلف را چنگ میکشند. گربه هایی که در خانه نگهداری می شوند ممکن است روی وسایل خانه را چنگ بکشند، اما نگران نباشید این موضوع هم راه حل دارد، شما باید قبل از آوردن آنها به خانه یک اسکرچر (وسیله ای است برای چنگ انداختن گربه ها) مناسب برایشان از پت شاپ ها تهیه کنید و عادتشان دهید تا  روی آن را چنگ بکشند. اما در نظر داشته باشید که حتی اگر بهترین اسکرچر را هم برای گربه خود تهیه کنید باز هم ممکن است او جایی را چنگ بکشد که خودش میخواهد و آموزش او، نیازمند صبر و حوصله است.

همچنین  باید به بودن مو در منزل خود عادت کنید، اما راه هایی برای ریزش مو کمتر در آنها نیز وجود دارد:

یک تا دو بار شانه کردن موهایشان در روز، داشتن تغذیه مناسب، محیط زندگی آرام و به دور از تنش (یکی از عوامل ریزش شدید مو در گربه ها  ترس، استرس و بیماری است.)، کوتاه کردن موها و ناخن هایشان توسط دامپزشک یا آرایشگر مخصوص حیوانات. هیچگاه سر خود و بدون آموزش اولیه ، موها و ناخن هایشان را کوتاه نکنید چون انجام هرکدام، روش خاص خود را دارد و اگر آموزش ندیده باشید به آنها آسیب خواهید رساند.

 

نیاز به آرامش
محیا کردن محیطی آرام و به دور از استرس برای سلامت گربه ها مهم است.

٨- نیاز به آرامش

حیوانات هم مانند ما انسانها فضای شخصی خودشان را می خواهند و دوست دارند هنگام استراحت یا غذا خوردن فضایی آرام، امن و به دور از مزاحمت داشته باشند.

اگر فرزند کوچک در منزل دارید‌ این موارد را از قبل به او آموزش دهید که مثلا وقتی گربه شما در حال استراحت است او را به حال خود بگذارد و یا هنگام غذا خوردن با او بازی نکند.

یک جای خواب راحت و یک فضای امن برایشان فراهم کنید تا بتوانند در آرامش استراحت کنند.

 

ذات وحشی گربه ها
گربه ها موجودات شکارچی با خوی وحشی هستند.

٩- ذات وحشی

طبق مطالعات ۹۵٪ ژن گربه های خانگی و ببر ها، یکی است. اما گربه های خانگی در ابعاد کوچک تر و با آمادگی آموزش پذیری بیشتری در کنار ما هستند‌.

هرچقدر که ما از جذابیت و لوس بودن آنها لذت میبریم، باید این را نیز بدانیم و بپذیریم که گربه ها موجودات شکارچی با غرایز و خلق و خوی وحشی هستند و خيلي مواقع از روي غريزه عکس العمل نشان مي دهند. مثلا ممکن است هنگام بازی بسیار ناخواسته شما را چنگ بزنند و یا گاز بگیرند، شما به عنوان صاحب او موظف هستند یک برنامه منظم برای کوتاهی ناخن هایش در نظر داشته باشید و آموزش های لازم جهت چنگ ننداختن و گاز نگرفتن (با مشورت از یک دامپزشک یا رفتار شناس حیوانات) را به او بدهید.

اگر فرزند کوچک دارید و نگران آسیب های احتمالی هستید، حتما از قبل هم به کودک خود و هم به گربه خود آموزش های لازم را بدهید. اما در نظر داشته باشید هر چقدر هم که شما آموزش های مورد نیاز را به هر دو آنها بدهید  باز هم ممکن است  بچه شما به گربه و یا گربه شما به بچه، به طور ناخواسته آسیب برساند. مثلا گربه شما ممکن است  کودکتان را چنگ انداخته و گاز بگیرد یا به عکس فرزند شما دُم گربه را  بکشد و او را اذیت کند، قطعا که این آسیب ها در اکثر مواقع جدی نیست و مشکل خاصی پیش نخواهد آمد و بهتر است شما هم حساسیت نشان ندهید و از ابتدای آشنایی آنها با هم فضای منفی ایجاد نکنید، اما لازم است تا زمانی که هر دو آنها نحوه برخورد مناسب با همدیگر را یاد نگرفته اند شما چشم های نظاره گرخود را ازآنها بر ندارید و اگر کار اشتباهی انجام دادند به روش صحیح ، آموزش های لازم را به آنها بدهید که این خود مستلزم شناخت و مطالعه کافی هم در مورد رفتار شناسی و آموزش در کودک انسان و هم گربه ها است.

همچنین در نظر داشته باشید، کودک انسان بزرگ می شود و بعد از یک سنی به سطح درک مناسبی میرسد اما یک حیوان خانگی مانند کودکی است که قرار نیست بزرگ شود و یک سری رفتارها، نیاز ها و مدل شخصیتی در او ثابت است و تا آخر عمر با او می ماند. حتما این موضوع را از قبل با خود شفاف کنید که آیا روح و روان شما ظرفیت پذیرش این واقعیت را دارد؟ آیا شما واقعا حیوانات را دوست دارید؟ یا فقط از دور برایتان جذاب هستند؟

 

شخصیت گربه ها
هر گربه ای شخیت متفاوت دارد.

١٠-  شخصیت

گربه ها مثل سگ ها در طبیعت با گله خود زندگی نمی کنند و به صورت ژنتیکی موجوداتی دارای شخصیت بسیار مستقل هستند. شاید برخی صاحبین گربه ها فکر کنند که آنها تربیت پذیر نیستند اما واقعیت این است که اتفاقا آنها بسیار باهوش هستند اما اگر برخی مواقع به حرف شما گوش نمی کنند، چون نمی خواهند این کار را انجام دهند، آنها معمولا کاری را انجام می دهند که خودشان بخواهند. البته این موضوع در گربه ها با توجه به شخصیت های متفاوت، دارای درجه بندی های مختلف است. ممکن است گربه ای بسیار آرام، لوس و حرف گوش کن باشند و به عکس ممکن است گربه ای بسیار بازیگوش، پرانرژی و مستقل باشد.

برخی گربه ها دوست دارند مدام بغل صاحب خود باشند و نوازش شوند در حالی که برخی دیگر از نوازش شدن فیزیکی خوششان نمی آید و شاید فقط دوست داشته باشند حضور صاحبشان را حس کنند، روی پایش بنشینند و دورادور از ابراز محبت او لذت ببرند. اگر دوست دارید گربه ای مطیع، لوس و بغلی داشته باشید ولی گربه شما اینطور نیست، کاری از دست شما جز پذیرفتن شخصیت او همان گونه که هست، بر نمی آید. این موضوع مثل زمانی است که شما صاحب  فرزندی بسیار متفاوت با آنچه در ذهن خود تصور می کرده اید، شده اید، آیا در این مواقع می توان کاری جز پذیرفتن او انجام داد؟

با شناخت نیازها، مدل رفتاری و شخصیت گربه خود می توانید یک زبان مشترک بین همدیگر بسازید و به مرور زمان ارتباط عمیق و بهتری با هم برقرار کنید. مخصوصا اگر از بچگی آنها را به سرپرستی گرفته باشید این زبان مشترک زودتر شکل خواهد گرفت و بعد از مدتی در کمال تعجب خواهید دید که او همه ی حرف های شما را متوجه می شود. حتی گربه های بالغ و سن بالا هم تربیت پذیر هستند و آموزش پذیری آنها ارتباط مستقیم با شناخت شما از رفتارهای گربه، زبان بدن آنها و صبوری تان دارد.

 

خواب گربه ها
گربه ها در روز بین ۱۲ تا ۱۶ ساعت باید بخوابند.

١١- خواب

گربه ها روزانه بین ۱۲ تا ۱۶ ساعت به خواب احتیاج دارند، آنها جزو حیوانات شکارچی هستند و این یعنی آنها در طبیعت در طول روز خواب هستند و شب ها به شکار میروند. گربه های خانگی به دلایل مختلف ممکن است بعضی شب ها تا صبح نگذارند شما بخوابید. این مورد نیز راه حل هایی دارد، مثلا:

در طول روز بین یک تا دو ساعت با آنها بازی کنید و این زمان را در طول روز پخش کنید و اجازه ندهید در طول روز خواب عمیق داشته باشند، مثلا گذاشتن موزیک، صدای تلویزیون و یا صداهایی که سکوت مطلق محیط خانه را بشکند می تواند کمک کند آنها در طول روز فعالیت بیشتری داشته باشند تا زمانی که شما میخوابید او هم همراه شما بخوابد و بیدار شود. در کل تخلیه انرژی گربه ها با بازی کردن و خسته کردن آنها باعث کاهش رفتارهای پرخاشگری و نداشتن انرژی کافی برای شب بیداری، در آنها میشود.

 

بازی با گربه
بازی کردن با گربه ها برای سلامت آنها مهم است.

١٢- بازی

بازی کردن نقش بسیار مهمی در سلامت گربه ها را ایفا می کند. آنها در طبیعت با بازی کردن، مهارت های شکار خود را یاد میگیرند و آنها را تقویت می کنند. گربه ها مثل سگ ها احتیاج به پیاده روی روزانه ندارند اما احتیاج دارند در طول روز بین یک تا دو ساعت با آنها بازی کنید. بازی کردن سبب کاهش رفتارهای پرخاشگری در گربه ها می شود، اما در نظر داشته باشید این در گربه ها بسیار طبیعی است  که هنگام بازی مهارت های شکار خود را به نمایش بگذارند، مثلا یکدفعه حمله کنند یا  گاز بگیرند. برای جلوگیری از آسیب، بهتر است با دست با پای خودتان  با آنها بازی نکنید، میتوانید برایشان اسباب بازی بخرید و یا برایشان با کارتن، بند کفش یا ساختن یک توپ کوچک و.. وسایل مختلف اسباب بازی خانگی درست کنید. بهتر است از کانوا یا نخ برای بازی با آنها استفاده نکنید، کاموا دارای پرز است که با گاز زدن و بازی کردن با آن این پرزها وارد دستگاه گوارش آنها می شود و همچنین ممکن است نخ یا کاموا را قورت دهند و مشکلات جدی برایشان ایجاد شود.

آلرژی به گربه ها
بروز علائم حساسیت فقط در مورد گربه ها نیست هر حیوان خانگی ای ممکن است در برخی افراد سبب آلرژی شود.

١٣- حساسیت

بسیاری از صاحبین گربه ها با علائمی مثل: عطسه، آبریزش بینی، اشک چشم، خارش پوست و سرفه، آشنا هستند. افرادی که زمینه آلرژی در خانواده خود داشته باشند ممکن است هنگامی که گربه ای را نوازش می کنند، میبوسند و یا گربه ای آنها را لیس میزند متوجه این علائم شوند، که  در برخی کم، در برخی شدید است و برخی شاید اصلا علائمی نشان ندهند. میزان بروز حساسیت از یک گربه به گربه دیگر متفاوت است، ممکن است بدن فردی به یک گربه اصلا حساسیت ندهد اما به گربه ی دیگری شدیدا علائم آلرژی را نشان دهد. این موضوع زمانی خطرناک میشود که برخی افراد که دارای زمینه آسم و آلرژی های شدید هستند، در صورت تماس با یک گربه، علائم شدیدی مثل: کهیرهای بزرگ, قرمزی، خارش شدید و وَرم چشم ها، سرفه های شدید، حس سنگینی در قفسه سینه و تنفس سخت و .. را در بدن خود حس کنند.

 

برای اطلاع از این موضوع  چند راه کار وجود دارد:

  • قبل از به سرپرستی گرفتن گربه مورد نظر کمی با او وقت بگذرانید، او را در آغوش بگیرید و نوازش کنید.
  • در مراکز مخصوص آلرژی تست های لازم را برای خود و خانواده خود انجام دهید.
  • اگر حساسیت شما شدید نیست و پس از مدتی علائم آلرژی از بین میرود، مشکل حادی پیش نخواهد آمد. اما اگر حساسیت شما نسبتا شدید است با نظر پزشک خود می توان برای جلوگیری از بروز آلرژی داروهای آنتی هیستامین مصرف کنید.
  • اما اگر علائم شما بسیار شدید است، بهتر است از داشتن نه فقط گربه بلکه از داشتن حیوان خانگی صرف نظر کنید چون حساسیت به حیوانات فقط مختص گربه ها نیست.

موارد زیادی دیده شده که بسیاری از دوستان به  دلیل عدم آگاهی از حساسیت به گربه، حیوان را به سرپرستی گرفته اند و پس از مدتی مجبور به پس دادن، واگذاری و یا فروش حیوان به شخص دیگر شده اند که در این صورت هم باعث ایجاد دردسر برای خود، ایجاد مزاحمت برای شخص واگذار کننده و همچنین آزار و اذیت حیوان می شوند. گربه ها بسیار به تغییر بو و مکان زندگی حساس هستند و این دست به دست شدن ها و تغییر مکان، برای سلامت آنها بسیار خطرناک است.

پس بهتر است حتما از قبل چک کنید که آیا شما زمینه آلرژی دارید یا نه.

 

ترسیدن گربه ها
گربه ها با تغییر محیط زندگیشان استرس بالایی را تجربه می کنند.

١٤- ترس از محیط جدید

زمانی که برای اولین بار سگ یا گربه ای را به خانه می آورید، در نظر داشته باشید که تغییر بو، تغییر مکان و همچنین تغییر انسان های اطراف، برای آنها با توجه به مدل شخصیتی شان ممکن است استرس زا و ترسناک باشد، مخصوصا اگر حیوان خانگی دیگری هم در خانه داشته باشید. ( آشنایی با سایر حیوانات خانگی نباید به صورت یکدفعه ای باشد و روش خاص خود را دارد.)، درست مانند ما انسان ها که وقتی محل کارمان تغییر می کند و یا وارد جمعی جدید و پر از افراد غریبه می شویم.

شاید سگ یا گربه ای خود را خیلی سریع با محیط جدیدتطبیق دهد، در حالی که شاید دیگری تا چند روز قایم شود، آب و غذا نخورد و مدام از شما فرار کند. در این مواقع سعی نکنید آنها را به زور از جایی که مخفی شده اند بیرون بکشید یا در جایی حبسشان کنید زیرا در این مواقع سطح استرس آنها بسیار بالا است، بلکه آنها را به حال خود بگذارید و اجازه دهید کم کم به روش خودشان با محیط جدید و افراد خانواده آشنا شوند و فقط با محبت و فراهم کردن نیازهایشان در محیطی آرام، اعتماد آن ها را به دست آورید. پس از مدتی آنها خودشان به شما نزدیک می شوند و تبدیل به بهترین دوستتان خواهند شد.

 

گربه ها و دامپزشک
گربه ها برای داشتن سلامت فیزیکی بدن خود باید طبق یک برنامه مشخص تحت نظر دامپزشک باشند.

١٥- دامپزشک

از قبل به دنبال یک دامپزشک خوش اخلاق، با وجدان و  با سواد باشید.

یک برنامه منظم برای چک آپ گربه خود با دامپزشک اش در نظر داشته باشید و نه اینکه فقط در مواقع ایجاد بیماری و مشکل او را نزد دامپزشک ببرید.همیشه در هنگام وقوع هر مشکلی با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید.

 

سرپرستی گربه
حیوانات را نخریم بلکه به سرپرستی بگیریم.

١٦- یک پیشنهاد

حیوانات را نخریم بلکه به سرپرستی بگیریم. در این عکس تغییرات این گربه زیبا را قبل و بعد از به سرپرستی گرفته شدن میبینیم.

برای به سرپرستی گرفتن گربه ها و یا حیوانات مختلف می توانید از کلینیک های دامپزشکی  اطلاعات بگیرید و یا سایت های مختلف واگذاری را جستجو و بررسی کنید. برخی دوستان معتقد هستند که به هر جایی نمی توان اطمینان کرد، اما دوستان عزیز بدانیم که این اطمینان را خودمان باید با افزایش اطلاعات و  کمک از یک دامپزشک با سواد، حاصل کنیم و حتما قبل از قبول سرپرستی حیوان را نزد دامپزشک برده تا معاینات لازم انجام شود.

 

اگر دوست دارید بیشتر راجع به گربه ها بدانید، این مطلب کاربردی را حتما مطالعه کنید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن