گربه ها

۷ غذاهای انسانی که برای گربه ها سمی است

پیاز،سیر،انگور،شیر،آووکادو،شکلات و...

١- پیاز، سیر و سایر سبزیجاتی که ریشه مرتبطی با سیر و پیاز دارند:
پیاز حاوی ماده ای به نام آلیل پروپیل دی‌سولفید (Allyl propyl disulfide) یک ترکیب شیمیایی فر مول C6H12S2
است. شکل ظاهری این ترکیب، مایع زرد کمرنگ است.) می باشد. که سبب تخریب گلبول های قرمز خون در گربه ها و سبب به وجود آمدن نوعی از کم خونی به نام Heiz body می شود. سیر نیز حاوی یک ماده مشابه در مقدار کمتر می باشد.

٢- گوجه فرنگی سبز و سیب زمینی خام سبز:
این غذاها عضوی از خانواده ی Solanaceae (از تیره‌های گیاهی از راستهٔ بادنجان‌ سانان ، تخمدان آن‌ها دوخانه است و غالباً دارای آلکالوئیدهای سمی هستند. میوه برخی از آن‌ها (مانند بادنجان) خوراکی است.) که می تواند علائم خفیف گوارشی ایجاد کند. به ویژه برگ و ساقه آنها سمی می باشد. ( باور بر این است گوجه فرنگی رسیده و سیب زمینی رسیده فاقد سم می باشد و استفاده از آن درغذای گربه ها بلامانع است)

٣- شکلات:
علت سمی بودن شکلات در مطلب چرا سگ ها و گربه ها نباید شکلات بخورند، به طور کامل توضیح داده شده.

٤- انگور و كشمش:
سمی بودن این غذاها به طور عمده در سگ ها یافت شده است اما همانطور که هنوز ناشناخته های بسیاری در مورد سمی بودن انگور و كشمش وجود دارد، خوردن آن ها در هر مقداری توسط حیوان خانگی شما توصیه نمی شود.

٥- آووکادو:
برگ ها، دانه، پوست درخت و خود میوه آووکادو حاوی پرسین ( Persin با فرمول شیمیایی C23H40O4، یک ترکیب محلول در روغن می باشد و ساختاری شبیه به اسید چرب دارد. ) است که می تواند سبب اسهال و استفراغ در گربه ها شود.

٦- شیر:
اگرچه شیر برای گربه هاِی بالغ سمی نیست اما به دلیل دارا بودن لاکتوز ممکن اسث اثرات نامطلوبی مانند ناراحتی معده، گرفتگی عضلات و نفخ به همراه داشته باشد ولی وجود آن برای بچه گربه ها بسیار خطرناک است و مسمومیت لاکتوزی موجب مرگ آن ها می شود. گربه های بالغ دارای رژیم غذایی مغذی هستند و احتياجی به خوردن شیر ندارند اما اگر گربه شما عاشق شیر است، می توانید به آو شیر بدون لاکتوز و یا به مقدار بسیار کم به او سَر شیر بدهید، دو یا سه بار در هفته کافی است ( هرچه میزان چربی شیر بیشتر باشد میزان لاکتوز آن کمتر است)

٧- شیرین کننده زایلیتول:
در حالی که زایلیتول ( Xylitol یک ماده شیمیایی از دسته پلی الکل ها یا قند الکل با فرمول شیمیایی CH2OH(CHOH)3CH2OH می باشد.) برای سگ ها کشنده است و باعث ایجاد هیپوگلیسمی ( پایین افتادن قند خون ) و نارسایی در کبد می شود اما تا کنون سمی بودن آن در گربه نشان داده نشده است با این حال مصرف آن برای گربه ها نیز توصیه نمی شود.

و اما غذای خشک یا تر! کدام یک برای گربه شما بهتر است؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

1 thought on “۷ غذاهای انسانی که برای گربه ها سمی است”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن