خرگوش ها

چرا برخي مواقع ممكن است خرگوش ها ‘گاز’ بگيرند؟

خرگوش ها هم مانند همه حیوانات ممکن است در برخی شرایط این عکس العمل را نشان دهند.

اين موضوع در خرگوش ها مي تواند علل مختلفي داشته باشد كه به ‘پنج’ مورد از آنها اشاره ميكنيم.

 

١- ممكن است حوصلشان سر رفته باشد

با اين كار بخواهند از صاحبشان، توجه بيشتري بگيرند. سعي كنيد با آنها بيشتر وقت بگذرانید و در طول روز حتما اجازه دهید از فضای باز خارچ ار قفسشان لذت ببرند. در قفس برایشان وسايل بازي بگذارید

 

٢- شايد ترسيده و يا در ناحيه اي از بدنشان احساس ‘درد’ داشته باشند

ممکن است شما ناخواسته كاري کرده و آنها را ترسانده باشید (مثلا معمولا خرگوش ها دوست ندارند كسي آنها در آغوش بگیرد و از زمین بلند کند، با انجام اين كار ممكن است شما را گاز بگیرند.) يا حتي شاید صدايي كه برایشان ترسناك است را شنیده باشند  كه ما اصلا متوجه آن نشده ایم، مثل صداي پارس سگ يا صداي گربه و..)

در اين مواقع سعي كنيد فاصله خود را با آنها  رعايت كنيد و با شناختي كه از خرگوش خود دارید، به روشي كه تاثير گذار هست، او را  آرام كنيد تا به مرور متوجه شود كه شما برایش يك تهديد نيستيد و ميتوتند یه شما اعتماد كند، اما اگر اي موضوع ادامه دار شد، حتما از دامپزشك كمك بگيريد.

 

٣- رسيدن به سن بلوغ

يكي از علائم رسيدن به سن بلوغ در اكثر حيوانات، پرخاشگري است كه با عقيم كردن در سن مناسب و تحت نظر دامپزشك، اين رفتار ها بسيار كاهش ميابد.

 

٤- اگر دو خرگوش داريد مطمئن شويد كه هم جنس نباشند

اين موضوع مخصوصا در خرگوش هاي نَر سبب، دعوا كردن بر سر قلمرو و تثبيت برتري مي شود و يكي از راه هاي دعوا در آنها، ‘گاز’ گرفتن است و ممکن است آسیب های خیلی جدی ای به هم وارد کنند.

 

٥- حریم خصوصی

بعضي از خرگوش ها، قفسشان را به منزله قلرو و محل خصوصي زندگيشان تلقي مي كنند، و ممكن است اگر شما دستتان را در قفس او ببريد تا نوازشش كنيد و یا به او غذا دهید، دست شما را گاز بگيرد.

 

اگر شما هم خرگوش دارید و یا به مطالب جالب در مورد آنها علاقه مند هستند، حتما این مطلب رو مطالعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن