گربه ها

چگونه به گربه خود آموزش دهیم از ظرف خاکش استفاده کند؟

گربه ها معمولا نحوه استفاده از ظرف خاک را سریع یاد می گیرند.

 

 

 

معمولا گربه های مادر به کودکان خود نحوه استفاده از ظرف خاک را آموزش می دهند، شاید گربه جدید شما، هم اکنون خارج ازظرف خاکش دستشویی کند، اما اگر نمی کند، نگران نباشید، گربه ها سریع یاد می گیرند.

 

لوازمی که احتیاج خواهید داشت:

 • یک گربه برای آموزش دادن
 • یک ظرف خاک (مخصوص گربه)
 • خاک مخصوص گربه
 • مقداری مواد شوینده ظروف
 • مقداری آب
 • و صابون

 

گام اول: انتخاب ظرف خاک می باشد:

مطمئن شوید ظرف خاک مناسبی برای گربه خود انتخاب می کنید. بچه گربه ها ( گربه هایی با جثه کوچک)  و گربه های سن بالاتر، ظرف خاک با لبه های کوتاه تر را ترجیح می دهند در حالی گربه های با جثه بزرگ ظرف خاکی با لبه های بلندتر را ترجیح می دهند.

 

گام دوم: جای مناسب برای ظرف خاک:

ظرف خاک را در مکانی دور از محل غذا خوردن و خوابیدن آنها قرار دهید.

 

گام سوم: محل مناسب برای قرار دادن ظرف خاک:

سعی کنید ظرف خاک را در جایی که به راحتی قابل دسترسی ، اما تا حدودی مخفی می باشد، قرار دهید تا گربه خلوت خود را داشته باشد.

گام چهارم: بعد از غذا خوردن

پس از هر غذا خوردن، گربه را در ظرف خاک قرار دهید.

 

گام پنجم: پنجه های دست او را روی خاک بکشید

پنجه های دست او را به آرامی روی خاک بکشید (خاک را با دست او بکنید) تا به او نشان دهید این ظرف خاک، ظرف دستشویی شخصی او است.

 

گام ششم: گربه تان را تشویق کنید

اولین باری که گربه شما از ظرف خاکش استفاده کرد، او را تشویق کنید و با او بازی کنید تا انجام این رفتار در او تقویت شود. (حس خوبی به او بدهید تا ذهنیت خوبی برایش ایجاد شود.)

 

گام هفتم: ظرف خاک را تمیز کنید

از تمیز بودن ظرف خاک مطمئن شوید. شما باید ظرف خاک را هروز تمیز کنید و فضولات آمیخته با خاک را (با بیلچه ی مخصوص که معمولا در هر ظرف خاکی وجود دارد.) برداشته و دور بیاندازید و هفته ای یکبار ( یا بیشتر، در صورتی که خاک بوی ادرار می دهد.) کل خاک را خالی کرده و ظرف خاک را با مواد شوینده به طور کامل بشویید. و همیشه بعد از اتمام کار دست خود را بشویید.

 

یک راهنمایی ساده:

اگر گربه شما پس از گذشت چندین روز همچنان از ظرف خاک خود استفاده نمی کند، یک خاک دیگر را امتحان کنید. شاید گربه شما جنس و یا بوی خاکی که شما انتخاب کرده اید را دوست ندارد.

 

گام هشتم: جای ظرف خاک را تغییر دهید.

اگر گربه شما همچنان سرسختی به خرج می دهد، سعی کنید جای ظرف خاک را تغییر داده و آن را در گوشه ای خلوت، قرار دهید.

گام نهم: با دامپزشک تماس بگیرید

اگر گربه شما به تخلیه ادرار و مدفوع  در خارج از ظرف خاکش ادامه داد، یا از ظرف خاکش به درستی استفاده میکرده اما اکنون برای استفاده از آن امتناع میکند، با دامپزشک تماس بگیرید، شاید این علائم نشان دهنده بیماری ای در آنها باشد.

 

آیا میدانستید؟

اکثر گربه ها از ظرف خاکشان استفاده نمی کنند چون ظرفشان به اندازه کافی برایشان تمیز نیست!

برچسب ها

نوشته های مشابه

3 thoughts on “چگونه به گربه خود آموزش دهیم از ظرف خاکش استفاده کند؟”

 1. با سلام . بچه گربه ای رو آوردم که ۷ هفته ش است . دو روزه که در گیر هستیم تا بهش یاد بدیم در ظرف خاکش دستشویی کنه . دو دفعه ادرار کرد در گوشه های مختلف خونه. با اینکه میبردمش وسط بازی توی ظرف خاک و پنجه هاش رو آروم میکشید. یک بارم بعد از ادرار گوشه ی خونه بلافاصله بردمش تو ظرف خاک و بعد از چند ثانیه مدفوع کرد . امروز اما دوباره ادرار رو خارج از ظرف کرد و تا من تمیز کردم اونجا رو دیدم رفت توی ظرفش بلاخره و شروع کرد به مدفوع کردن . اما اصلا مدفوع خودش رو نپوشاند ولی بعد از مدفوع به شدت به دیوار کنار ظرف و محیط اطراف ظرف چنگ زد و یهو پرید بیرون . این خیلی سخته که خاک پاش تمیز نبود و خودشو تمیز نکرد و اومد بیرون . چجوری بهش اینارو یاد بدم؟

  1. من یکی از گربه هام وقتی کوچیک بود همین مشکل رو چندباری داشتم باهاش و خودم مدام با دستمال مرطوب گربه بلافاصله بعد از دستشویی تمیزش میکردم و بعد از چندبار دیگه خودش ، خودش رو تمیز میکرد .

  2. سلام دوست عزیز

   شاید خاکش رو دوست نداره، یک خاک دیگه براش بگیرین و امتحان کنید.

   معمولا بچه گربه ها خیلی سریع باد می گیرن، یکم بهش زمان بدین، سعی کنین همیشه ظرف خاکش تمیز باشه و بو نده.
   اگر در جایی غیر از ظرف خاکش دستشویی کرد بلافاصله بزارینش تو ظرف خاکش و اون جایی که دستشویی کرده رو کاملا ضد عفونی کنین که بوش بره.

   هر وقت از ظرف خاکش استفاده کرد بهش تشویقی و بدین و نازش کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن