سگ ها

آيا ما مي توانيم از شامپو انساني براي سگ ها استفاده كنيم ؟

چه شامپویی برای سگ ها مناسب می باشد!

 

پوست سگ ها و انسان ها داراي PH بسيار متفاوتي هستند. پوست داراي يك لايه نازك به نام اسيد منتل (Acid Mantle) كه با محافظت از بیرونی ترین لايه  پوست،  واكنش هاي التهابي پوست و رشد باكتري و ويروس را روي پوست و مو را به تاخير مي اندازد ، اين لايه همچنين سبب جذب آب و كاهش تبخير آن شده بنابراین بدن را هيدراته نگه ميدارد. هنگامي كه ما به حمام ميرويم و از صابون و شامپو استفاده می کنیم، اين لايه از بين ميرود، با توجه به اين موضوع خيلي از شامپوها و صابون ها حاوي موادي هستند كه پوست را مرطوب نگاه ميدارند و از آن محافظت ميكنند تا اسيد منتل از بین رفته، حدودا تا ۱۲ ساعت بعد، دوباره روي پوست تشكيل شود.

 

محدهده پي اچ نرمال بدن انسان بين ۵/۲ – ۶/۲ مي باشد كه اين مقدار به سمت پي اچ اسيدي است، در مقابل پي اچ بدن سگ ها با توجه به نژاد، سن، محیط و سایز آنها، بين ۵/۵ – ۷/۵ مي باشد كه بيشتر به سمت خنثي بودن است.

 

استفاده از شامپو انساني براي سگ ها به لايه اسيد منتل آنها آسيب مي زند و پوست آنها را مستعد رشد باكتري ها، ويروس ها و انگل ها ميكند همچنين باعث خشك شدن پوست و پوسته پوسته شدن آن شده و سبب خارش هاي پياپي و خراش روي پوست مي شود كه راه براي ورود باكتري ها و ساير عوامل آسيب زننده به پوست باز ميكند.

در هنگام خرید شامپو مواد تشکیل دهنده نوشته شده روی آنها را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که هیچ گونه عطر، اسانس و یا رنگ مصنوعی به آن اضافه نشده باشد. شاید سگ شما یک سگ بزرگ و قوی باشد اما هنوز پوستی حساس دارد. به دنبال شامپو های حاوی مرطوب کننده های طبیعی مانند: ویتامین E  ، آلوئه ورا، عسل، روغن درخت چای باشید.

شامپوهایی با رایحه طبیعی مانند: بابونه، اسطوخدوس، اوکالیپتوس و مرکبات نمونه هایی از رایحه های خوشایندی هستند که برخی از آنها خاصیت ضد حشره هم دارند. اگر بتوانید شامپو ارگانیک پیدا کنید که خیلی بهتر می شود.

سگ شما احتیاج به شستشوی مداوم ندارد و حمام کردن او هر چند ماه یکبار برایش کافی می باشد (در این بین می توان بدنشان را فقط با آب شستشو کنید). اما حتی اگر هر ماه هم او را بشویید احتمالا شامپویی که برایش خریدید، برای یک سال او کافی خواهد بود، بنابراین دنبال یک شامپو خوب و با کیفیت باشید.

براي انتخاب يك شامپو مناسب مي توانيد از دامپزشك حيوان خود مشورت بگيريد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن