حیوانات خانگیسگ هاگربه ها

نکات مهمی که لازم است در انتخاب و نگهداری از حیوانات خانگی بدانیم

شما هم با دیدن ویدئوهای دوست داشتنی حیوانات و صاحبینشان دلتان میخواهد این حس زیبا را تجربه کنید؟ مطلب زیر به شما در انتخاب حیوان خانگی مناسب کمک خواهد کرد

هنگامي كه ما ويدئو ها و عكس هاي بامزه، دوست داشتني و زيبايي از حيوانات با صاحبانشان ميبينيم دلمان مي خواهد كه ماهم يك حيوان خانگي داشته باشيم و اين حس زيبا را تجربه كنيم. اما این را بدانیم که انتخاب حیوان خانگی مناسب بسیار مهم است و مستلزم مطالعه و تحقیق در این رابطه میباشد.

بعضی افراد دوست دارند همیشه در سکوت به سر ببرند، برخی دلشان میخواهد همیشه دروبرشان شلوغ باشد، برخی زمان و شرایط نگهداری از حیوان خانگی را ندارند و معمولاً در منزل حضور ندارند (که مثلاً سگ حیوان خانگی مناسبی برای آنها نیست). بعضی خانواده ها فرزند کوچک دارند که نیازمند مراقبت مداوم میباشند و ممکن است وجود یک حیوان خانگی سبب آسیب دیدن آنها و یا به عکس آسیب دیدن حیوان توسط کودک شود، برخی خانه کوچک و برخی دیگر خانه های بزرگ دارند و…

کسانی هستند که حیوانات آرام و ساکت را دوست دارند در حالی که عده ای دیگر از شیطنت حیوان خانگی خود لذت میبرند و دوست دارند مدام با او بازی کنند. این روحیات مختلف در حیوانات نیز وجود دارد، بهتر است با توجه به این نکات ، بیشتر در انتخاب حیوان خانگی خود دقت کنید و علاوه بر خودتان، آنها را هم در نظر بگیرید.

و اما در مورد نگهداری از حيواناتی که ذات آنها شكارچي و درنده است، مانند سگ، گربه، روباه (روباه، كه مانند خيلي از حيوانات ديگر جزو حيوانات خانگي نيست اما امروزه برخی از آنها به عنوان پت نگهداری میکنند) و.. اين نكته را در نظر بگيريد كه خوي وحشي و شكارچي آنها جزئي از وجود و ذات آن ها است.

قطعاً براي خيلي از صاحبين حيوانات اين چنيني، پيش آمده كه خودشان و يا كودكانشان توسط حيوان خانگيشان مورد حمله قرار گرفته و آسيب ديده اند. براي مثال معمولاً روي دست و پاي صاحبين گربه جاي چنگ و يا گاز مشاهده ميشود كه ممكن است حتي در هنگام بازي ناخواسته به شما صدمه بزنند، اين امري بسيار طبيعي است و همانطور كه ما از بازي كردن با آن ها و ديدن محبتشان لذت ميبريم بايد خود را براي اين بخش از وجود آنها نيز آماده كنيم و در اين موارد بجاي برخورد نامناسب دنبال راه حل باشيم صبور باشيم و به هيچ عنوان با خشونت رفتار نكنيم.

اين نكته بسيار مهم است كه براي به سرپرستي گرفتن هر حيواني او را از بچگي (پس از آنکه دوران شیرخوارگیشان به اتمام رسید، زیرا شیر مادر برای قوی شدن سیستم ایمنی بدن آنها لازم است) به خانه بياوريد. در سنین پایین تربيت پذيرتر هستند و با خلق و خوي هم در طي رشد و بزرگ شدن او آشنا خواهید شد.

بعضی مواقع با دیدن یک حیوان انرژی خاصی بین او و شما رد و بدل میشود که گویی سال هاست همدیگر را میشناسید و دوست دارید او را همیشه در کنار خود داشته باشید. اما این نکته را در نظر بگیرید اگر حيواني را از بزرگ سالي پيش خود مياوريد احتياج به احتياط بيشتری میباشد، زيرا با هيچ يك از رفتارهاي او در موقعيت هاي مختلف آشنا نيستيد و تغيير ناگهاني مكان و آدم هاي جديد مي تواند برايش استرس زا باشد و رفتارهاي غير قابل پيش بيني نشان دهد. او نياز به زمان و کمک شما دارد تا خود را با شرايط جديد وفق دهد.

هر حيواني با زبان خاص خود با صاحبش حرف مي زند و اين زبان را از بچگي با توجه به شرايط و رفتار صاحبش و چيزهايي كه به او آموزش مي دهند، طراحی میکند (آموزش حيوانات به طريقه درست بسيار مهم است و نيازمند مطالعه و مشورت با دامپزشك مخصوص آنها است). شما هم زبان حيوان خود را به مرور ياد ميگيريد و متوجه مي شويد كه هر رفتاري چه مفهومي دارد و علائم مختلف نشان دهنده چيست، چه زماني نبايد به او نزديك شويد تا آسيب نبينيد و یا به او آسيب نزنيد، همچنین او نيز كم كم همه چيز را در مورد شما ياد ميگيرد.

اما در مجموع ذات آنها تغيير كردني نيست و خلق و خوي هر حيواني با ديگري متفاوت است و با تمام شناختي كه شما از حيوان خود داريد، باز هم ممكن است ناگهان با رفتاري غير منتظره روبرو شويد. صبوري كنيد و بيشتر در مورد آنها مطالعه كنيد از دامپزشك خود مشورت بگيريد، تا به مرور كاملاً با رفتارهايشان و علائم مختلف رفتاري آنها آشنا شويد.

در هر شرايطي اين نكته را در نظر بگيريد كه او نيز عضوي از خانواده شما است و شما او را به اين كانون گرم دعوت كرده ايد، پس برايشان زمان بگزاريد و هزينه كنيد. هر حيواني مراقبت، آموزش و هزينه هاي خاص خود را دارد.

پيش از آوردن عضو جديد در جمع خانواده خود تمامي اين مسائل را از قبل در نظر بگيريد و با توجه به روحيات خود و شرايط زندگيتان يك همدم و دوست مناسب انتخاب كنيد تا از بودن در كنار هم لذت ببريد.

 

آیا ممکن است سگها به بچه ها حمله کنند؟ اما علت چیست؟ برای اطلاعات بیشتر، مطلب اشاره شده را مطالعه کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن